Telefon:+90 312 439 33 24 Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atuf Kansu Caddesi No : 110/6 06520 Balgat Çankaya / ANKARA
Ürünler

Size Sunduğumuz Ürünler

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

"Tamamlayıcı sağlık’ ile sigortalı, ekstra ödemelerden kurtuluyor"

Sunulan hizmetler için SGK’nın ödediğine ilave ücret talep eden özel hastaneler, artık hastaların gözünü korkutmuyor.
Tamamlayıcı sağlık sigortası olanlar cepten ödenecek bu ücreti düşünmeden yüksek standartta sağlık hizmeti almaya devam ediyor.

Karşılaşacağımız risklerde önce canımıza sonra malımıza zarar gelmesin isteriz. Bizim için her şeyin başı sağlıktır. Sigorta şirketleri de özel sağlık sigortasının dışında, özel hastanelerde geçerli olan tamamlayıcı sağlık ürünü sunarak hem vatandaşların sağlığını hem de refahını düşünüyor. Sosyal güvencesi olan ama özel hastanede tedavi görmek isteyenler için hazırlanan tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS), Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) karşılamadığı ücreti de ödeyerek, hastanın sağlık kurumundan borçsuz ayrılmasına olanak tanıyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanelerde SGK için istenen ek ödemeye son veriyor. Özel hastanelerde SGK güvencenizi kullandığınızda ödemeniz gereken fark ücretleri tamamlayıcı sağlık sigortası ile karşılanıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasının sağlık için ödeyeceği hizmeti karşılayabilmesi için sigortalının poliçede adı geçen sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelere müracaat etmesi gerekiyor.

Avrupa ülkeleri bu sistemi uyguluyor

Kişilerin daha yüksek stadartlarda sağlık hizmeti almasını sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası sistemini uygulayan ülkelerin başında ABD, Hollanda ve Almanya gibi ülkeler geliyor. Avrupa’daki özel sağlık sigortalarının çoğu tamamlayıcı sağlık sigortası şeklinde sunuluyor ve kamu sağlık sigortası tarafından karşılanmayan ya da kısmen karşılanan hizmetleri kapsıyor.

Türkiye’de de SGK tarafından kapsam altında olan kişiler tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajlarından yararlanabiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasına SGK’ya prim ödeyen herkes sahip olabiliyor. SGK’lı bir vatandaş olarak SGK ile anlaşma yapmış özel hastanelerden hizmet almak istediğinizde SGK sağlık harcamalarınız için özel hastaneye bir ödeme yapıyor. Özel hastaneler, sundukları hizmetler için SGK’nın ödediğine ilave bir ücret talep ediyorlar. Tamamlayıcı sağlık sigortası, cepten ödenen bu ilave ücreti, özel oda, refakatçi giderleri ve SGK’nın karşılamadığı tıbbi malzemeleri karşılıyor.

Tamamlayıcı sağlık poliçeleri bir yıllık düzenleniyor ve her sigortalı için ayrı prim ödenmesi ve ayrı poliçe satın alınması gerekiyor. Diş tedavileri, ilaç masrafları poliçede teminatı kapsamında bulunmuyor. İlaç teminatı zaten SGK tarafından karşılandığı için kapsam dışında bırakılıyor.

Hasta katılım payları sigorta kapsamı dışında

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile sigortalıya yatarak ve ayakta olmak üzere iki farklı teminat sunuluyor. Bu teminatların yanı sıra poliçeye ihtiyaca göre farklı teminatlar eklenebiliyor.

Yatarak tedavi teminatı ile cerrahi ve dahili yatışlar, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, koroner anjiyografi, küçük müdahale giderleri, acil sağlık durum giderleri, standart tek kişilik özel oda, yemek ve bir adet refakatçi gideri sınırsız ve yüzde 100 olarak karşılanıyor. Ayakta tedavi teminatı ile de doktor muayene, laboratuar hizmetleri, görüntüleme ve tanı yöntemleri, ileri tanı yöntemleri, fizik tedavi giderleri ve rehabilitasyon giderleri yılda belirli vakayla sınırlı olmak üzere yüzde 100 karşılanıyor. Hasta katılım payları, özel sigorta şirketleri tarafından teminat konusu yapılamayacağından sigorta kapsamı dışında tutuluyor. Hasta, özel hastane girişte katılım payı olarak sadece 12 TL ödemede bulunuyor.

Tercih ettiğiniz hastane poliçenizde yer alıyor mu?

Tüketicilerin bu ürünleri alırken beklentilerini doğru konumlandırmaları ve tamamlayıcı sağlık sigortasının her şeyi kapsamadığına dikkat etmeleri gerekiyor. Tamamlayıcı sağlık sigortalarının belli sınırları ve limitleri bulunuyor. Tüketicinin piyasada mevcut ürünlerin fiyatlarını karşılaştırırken ürünlerin hangi teminatları sunduğunu da iyi araştırması gerekiyor. Sigortalanma aşamasında satın almak istenen ürünün Türkiye genelinde kaç hastanede geçerli olduğuna ve özellikle tercih edilen hastanelerin üründe yer alıp almadığına dikkat etmekte fayda görülüyor. Ürün seçimi yaparken ayakta tedavi teminatının yeterli limit veya adette olmasına da önem göstermek gerekiyor. Alım gücüne göre en geniş teminat paketine sahip olmak, ihtiyaç varsa poliçeye teminat ekletmek avantaj olarak görülüyor

En geniş anlaşmalı kurum ağı...

Axa Sigorta Sağlık Departmanı Müdürü Korhan Kömuksu: Özel sağlık sigortası bugüne kadar bireysel müşteri bazında sadece orta ve üst segment gelir seviyesi kişilerin alabileceği bir ürün olarak sınırlı sayıda satılabildi. Şu an sektörümüzde toplam 1 milyondan az bireysel sağlık sigortası sahibi var. Bu rakam ülke nüfusunun yüzde 1.5’i civarına denk geliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise 40 yaşın altında özel sağlık sigortası primlerinin dörtte biri ile altıda biri kadar uygun fiyatlara satılabiliyor. Örneğin özel sağlık sigortasında 3 bin ila 3 bin 500 TL olan bir prim tamamlayıcı sağlık sigortasında 500-700 TL olabiliyor. İstanbul dışına çıkıldığında tamamlayıcı sağlık sigortası primleri 400 TL civarına iniyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi kişiler hastaneye gittiklerinde, devletin zorunlu katkı payı olarak talep ettiği 12 TL’lik ücret dışında herhangi bir şey ödemiyor. Her tüketicinin öncelikle almak istediği ürünün fiyatına yoğunlaşması son derece normaldir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasında ürün satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli faktör, ürünün geçerli olduğu hastane ağıdır. Axa Sigorta olarak 65 ilde 450 anlaşmalı kurum ile tamamlayıcı sağlık sigortası satan şirketler arasında en geniş anlaşmalı kurum ağına sahibiz. Ülkemizin 10 ilinde ise SGK ile anlaşması olan özel hastane yok. Kalan 6 ilde ise anlaşma yapmak için çalışmalarımız devam ediyor.

Ömür boyu yenileme garantisi kazanma fırsatı...

Belli bir yaşın altında ve kesintisiz üç yıldır aynı sigorta şirketinden sigortalıysanız sağlık durumunuz değerlendirildikten sonra, ömür boyu yenileme garantisine otomatik olarak hak kazanıyorsunuz. Sigorta şirketinden ömür boyu yenileme garantisi almışsanız, ağır bir rahatsızlık geçirmeniz halinde sigorta yenileme evrenizde priminiz yükselmiyor. Ya da o yıl sağlık sigortasını çok fazla kullandıysanız sigorta şirketi aşırı kullanım sebebi ile ek prim uygulayamıyor. “ Yenileme Garantisi” kavramını iyi araştırmak gerekiyor.

Poliçeye doğum teminatı eklenebiliyor...

Dikkat edilecek aşamalar

  1. SGK ile anlaşmalı bir özel hastaneye gitmelisiniz
  2. Gittiğiniz özel hastanenin sigorta şirketiniz ile TSS anlaşması olmalı
  3. Bu hastanede, doktorunuz da SGK ile anlaşmalı olmalı
  4. Tedavisini talep ettiğiniz rahatsızlığınız poliçe öncesine dayanmamalı